Tér, idő, mozgás
Balázs Lajos
MTA CSFK CSI


Tér, idő, mozgás mindenki számára hétköznapi fogalom. Meg kell azonban jegyezni, hogy ezeket mindig valamilyen objektumhoz képest érzékeljük. Az ebből adódó önkényességet elkerülendő szükséges különbséget tenni az abszolút és relatív, a valódi és látszólagos, illetve a matematikai és gyakorlati mennyiségek között. A tér és idő természetére nézve a 17. században két ellentétes nézet alakult ki. Newton szerint a tér és az idő önmagában is létező abszolút mennyiség, míg Leibniz felfogása szerint a tér a dolgok egymás mellettiségének, míg az idő az egymásutániságnak a rendje, így önmagában nem létezők. A mozgás a létezők tulajdonságaiban valamilyen változás. Az erő a változás létrehozója. A mozgás kvantitatív leírása vonatkoztatási rendszerben történik.

A jelenségektől független abszolút tér és idő esetén az egymáshoz képest mozgó rendszerekben mért mennyiségeket a Galilei-transzformáció köti össze. A newtoni mechanika törvényei invariánsak a Galilei-transzformációval szemben. A 19. század második felében Maxwell által kidolgozott elektromágneses elmélet azonban nem invariáns ezzel a transzformációval szemben. A Maxwell-elmélet az egymáshoz képest mozgó koordinátarendszerekben a Lorentz-transzformációval szemben invariáns. Einstein 1905-ben megjelent speciális relativitáselméletében kimondta, hogy a fény sebessége a koordinátarendszer választásától függetlenül abszolút mennyiség. A jelenség térbeli helyzetét és időpontját leíró mennyiségek az aktuális viszonyítási rendszerhez kötöttek és együttesen a pszeudo-euklideszi metrikával rendelkező téridőt alkotják.

Einstein a speciális relativitás formalizmusába a gravitáció jelenségét nem tudta beilleszteni. Eötvös kísérletileg kimutatta, hogy a tehetetlen, illetve a gravitációs tömeg ekvivalensek. Ennek köszönhetően egy gravitációs térben szabadon eső rendszerben lokálisan a speciális relativitás, azaz a pszeudo-euklideszi metrika érvényesül. Bármely gravitációs térben mozgó két megfigyelő lokálisan pszeudo-euklideszi tere egy görbült teret leíró metrikával köthető össze, amelyet a tér lokális energia tartalma határoz meg. A tér geometriája és energiatartalma közötti kapcsolatot fogalmazza meg Einstein téregyenlete. Ezt az egyenletet a megfigyelések (Merkúr bolygó pályája, gravitációs fényelhajlás, Univerzum tágulása) is igazolják.